W świecie naczelnych – wyprawa SKN Antropologów „Juvenis” do zoo w Opolu

W sobotę, 28 czerwca 2025 roku, studentki ze Studenckiego Koła Naukowego Antropologów „Juvenis” odwiedziły Ogród Zoologiczny w Opolu, który stanowi dom dla ponad 1000 zwierząt reprezentujących 227 gatunków. Towarzyszyły im prowadząca ćwiczenia z przedmiotu prymatologia – Katarzyna Biernacka oraz opiekunka koła – dr Katarzyna Graja. Wyjazd do zoo stanowił dla członków SKN „Juvenis” okazję do pogłębienia wiedzy z zakresu prymatologii – dziedziny nauki zajmującej się badaniem naczelnych, w tym najbliższych krewnych człowieka.

Nasza wizyta w opolskim zoo była wzbogacona prelekcją na temat naczelnych, wygłoszoną przez panią Annę Włodarczyk, która w ogrodzie zoologicznym sprawuje opiekę nad gorylami nizinnymi. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wybiegów z gatunkami naczelnych z rodziny pazurkowców (Callitrichidae). Na wybiegach obserwowaliśmy tamaryny cesarskie, miko czarne, tamaryny białoczube, pigmejki karłowate oraz tamaryny złotorękie.

Następnie przeszliśmy do wybiegu dla gibbonów białorękich, które znane są z charakterystycznej wokalizacji. W drodze do najbardziej interesującego nas pawilonu mieliśmy możliwość obserwować jeszcze wybiegi sajmiri, wari czarno-białych i rudych oraz gerez abisyńskich. W trakcie wyjazdu mieliśmy bezpośrednią okazję obserwować zachowania społeczne, komunikację niewerbalną, hierarchię oraz interakcje rodzinne u tych wysoce inteligentnych zwierząt.

Głównym punktem naszego wyjazdu była wizyta przy wybiegu goryli nizinnych. Zwierzęta te należą do jednych z najbardziej zagrożonych wyginięciem gatunków ssaków naczelnych na świecie, objętych ścisłą ochroną. W trakcie wyjazdu dowiedzieliśmy się, że ogród zoologiczny w Opolu uczestniczy w międzynarodowym programie hodowlanym EEP (European Endangered Species Programme), którego celem jest ochrona populacji goryli poza ich naturalnym środowiskiem. Obserwacja z bliskiej odległości wywarła na studentkach duże wrażenie – ich postawa oraz zachowania pokazały wysoką inteligencję tych zwierząt.

W czasie obserwacji pani Włodarczyk opowiadała nam, jak wygląda praca opiekuna danego gatunku w ogrodzie zoologicznym, wspominając wiele zabawnych, jak i pouczających wydarzeń ze swojego wieloletniego doświadczenia.

Po części naukowej wycieczki SKN „Juvenis” odwiedził pozostałe wybiegi znajdujące się w opolskim zoo, m.in. akwarium, wybieg uchatek kalifornijskich, gepardów i wielu innych zwierząt.

Podsumowując, wyjazd do zoo w Opolu był wartościowym doświadczeniem edukacyjnym. Spotkanie z gorylami – będące głównym celem naszej wizyty – umożliwiło nam bezpośredni kontakt z jednym z najbardziej fascynujących i jednocześnie najbardziej zagrożonych gatunków świata zwierząt.

Przygotowała: Barbara Borczyńska