Kierownik Praktyk na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt
Opiekunowie praktyk na kierunku biologia człowieka I i II stopnia
Studia I-stopnia – dr hab. Halina Kołodziej, prof. uczelni
Studia II-stopnia – dr Paweł Konczewski
Zanim napiszesz wpierw przeczytaj regulamin. Możliwe, że znajdziesz w nim odpowiedź na swoje pytanie.
Załączniki do pobrania
- Porozumienie w sprawie realizacji praktyk: pobierz
- Skierowanie na praktyki: pobierz
- Opinia praktykodawcy: pobierz
Regulamin praktyk
Regulamin prowadzenia i odbywania praktyk studenckich na studiach I/II stopnia, na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (pobierz w wersji .pdf)
I. Cele odbywania praktyki
Celem praktyki jest praktyczne zapoznanie studenta z różnymi aspektami pracy. Rozwijanie umiejętności praktycznego wykorzystania wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych zdobytych podczas studiów. Student rozwija umiejętności organizacyjne, samodzielność i odpowiedzialność za powierzone zadania i sprzęt. Ma możliwość sprawdzenia się w pracy zespołowej. Zależnie od specjalności i swoich zainteresowań Student poznaje pracę w konkretnej instytucji rekrutującej swych pracowników spośród absolwentów kierunków na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt.
Praktyki odbywają się zgodnie z
Zarządzeniem nr 201/2020 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 10 lipca 2020 roku w sprawie ustalenia liczebności grup zajęciowych oraz zasad realizacji i rozliczania zajęć dydaktycznych, w tym praktyk zawodowych:
ze zmianami w
Zarządzeniu nr 273/2020 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 23 września 2020 roku
w sprawie wprowadzenia zmian do zarządzenia nr 201/2020 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu dnia 10 lipca 2020 roku w sprawie ustalenia liczebności grup zajęciowych oraz zasad realizacji i rozliczania zajęć dydaktycznych, w tym praktyk zawodowych.
II. Organizacja praktyki
- Praktyka stanowi integralną część procesu kształcenia, jest uwzględniona w programie studiów i przypisane są jej punkty ECTS. Praktyka zaliczana do końca semestru, w którym zaplanowano praktyki, w łącznym wymiarze 160 godzin.
- Praktyka może być podzielona na części i realizowana w więcej niż jednym Zakładzie Pracy.
- Nadzór nad praktyką odbywaną przez Studentów sprawuje kierownik praktyk studenckich oraz opiekun.
- Praktyki mogą być realizowane na podstawie:
- porozumienia w sprawie realizacji praktyki zawartego pomiędzy Uczelnią a Zakładem Pracy
- umowy cywilno-prawnej (umowy zlecenia, umowy o dzieło)
- umowy o pracę
III. Obowiązki zakładu pracy który przyjmuje studentów na praktykę
- Przeszkolenie z zakresu BHP poświadczone pisemnym oświadczeniem studenta, że został przeszkolony przed rozpoczęciem praktyki.
- Zapoznanie z regulaminem pracy.
- Zapewnienie warunków do prawidłowego odbycia praktyki, nadzór nad wykonywaniem przez studentów zadań wynikających z programu praktyki.
- Wydanie pisemnej opinii o studencie, dotyczącej przebiegu praktyki.
IV. Obowiązki studenta – praktykanta
- Student musi się ubezpieczyć od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) na okres praktyki.
- Jeśli jest to wymagane przez Zakład Pracy, Student musi posiadać aktualną książeczkę zdrowia dla celów sanitarno-epidemiologicznych.
- Jeśli to konieczne Student jest zobowiązany poddać się wymaganym szczepieniom ochronnym.
- Student umieszcza dane dotyczące praktyki w pliku Excel i przekazuje je starostom roku. Starostowie wszystkie dane scalają w jeden plik i przesyłają na adres kierownika praktyk (monika.kowalska-goralska@upwr.edu.pl) Na podstawie tych danych będą wydawane dzienniczki praktyk (do obioru w Dziekanacie WBiHZ ul Chełmońskiego 38c).
- Student przed odbyciem praktyki musi z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem wypełnić w wordzie skierowanie i porozumienie (2 szt), które w tej formie przekazuje do kierownika praktyk. Kierownik po podpisaniu przekazuje studentowi dokumenty. Porozumienie podpisane przez pracodawcę należy przekazać do kierownika praktyk przed rozpoczęciem praktyki.
- Podczas praktyki student uzupełnia dziennik praktyk i potwierdza w dzienniku odbycie praktyki u praktykodawcy stosowanym podpisem (osoby opiekującej się w zakładzie podczas odbywania praktyki). Praktykodawca musi wystawić opinię na druku wymaganym przez UP we Wrocławiu.
- Student po odbyciu praktyki musi dostarczyć dokumenty: dziennik praktyk, opinię pracodawcy uzupełnione i podpisane do opiekuna praktyk na swoim kierunku.
- Studenci w trakcie odbywania praktyk mogą być wizytowani lub kontrolowani w inny sposób przez opiekuna i kierownika praktyk studenckich lub wyznaczonych przez niego pracowników Wydziału.
- Student w trakcie odbywania praktyki jest podporządkowany kierownictwu Zakładu Pracy oraz bezpośrednio Zakładowemu Kierownikowi Praktyk.
- W trakcie odbywania praktyki Student jest zobowiązany do przestrzegania regulaminu pracy, przepisów BHP.
V. Zaliczenie praktyki
- Zaliczenie praktyki odbywa się na podstawie przedstawionego opiekunowi praktyk studenckich Dziennika Praktyk, Opinii Praktykodawcy (osobny dokument do pobrania ze strony praktyk na WBiHZ zgodnie z Zarządzeniem Rektora 48/2020) i ustnego sprawozdania z praktyki, w terminie do końca sesji poprawkowej po semestrze (zgodnie z organizacją roku akademickiego zatwierdzoną przez Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu). Opiekun praktyki po zaliczeniu jej umieszcza ocenę w systemie USOS.
- Student może być zwolniony z praktyki po przedstawieniu dokumentów poświadczających pracę (lub wolontariat) w instytucjach, które kwalifikują się do odbycia praktyki, o ile zgodna jest tematyka z programem praktyki. Program studiów dostępny na stronie: http://www.bihz.up.wroc.pl/studenci/programy-studiow
- Student nie uzyska zaliczenia praktyki gdy:
- nie stawił się na całą praktykę lub jej część,
- uzyskał negatywną opinię praktykodawcy,
- uzyskał negatywną ocenę ustnego sprawozdania z odbytej praktyki, i/lub
- nie posiada dokumentacji z odbytej praktyki.