Projekty naukowe

Kruche dziedzictwo/Fragiles Erbe

Projekt „Kruche dziedzictwo/Fragiles Erbe“ koncentruje się na ocenie wpływu zmian klimatycznych oraz rozwoju infrastruktury energii odnawialnej na stan zachowania dziedzictwa archeologicznego Górnych Łużyc. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2021-2027.

Więcej…


Bioarcheologia i archeologia krajobrazów represji Narodowo-Socjalistycznych: Perspektywa Europy Środkowo-Wschodniej

Mieszkańcy Europy Środkowo-Wschodniej żyją w Skażonych Krajobrazach – jak określił je austriacki dziennikarz Martin Pollack – naznaczonych traumą totalitaryzmów XX wieku. W ciągu zaledwie kilku lat nazistowskie Niemcy i okupowana Europa przekształciły się w krajobraz zinstytucjonalizowanego terroru tworzącego przerażające „krajobrazy obozowe”. W ich poznawaniu zamiast tradycyjnego podejścia historycznego skupimy się na źródłach materialnych, które będą badane przede wszystkim metodami archeologicznymi i bioarcheologicznymi.

Więcej…


1000 lat Górnych Łużyc – ludzie, grody, miast

Projekt „1000 lat Górnych Łużyc – ludzie, grody, miasta | 1000 Jahre Oberlausitz – Menschen, Burgen, Städte” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014-2020 . Na realizację przyznano 1,4 mln. euro.

Projekt promuje wykorzystanie archeologicznego i historycznego dziedzictwa kulturowego w oparciu o digitalizację i wizualizację. W ten sposób projekt przyczyni się do utrzymania i lepszego zrozumienia dziedzictwa kulturowego. Prezentacje w formie wystaw, oprowadzań oraz innych form ofert turystycznych wzmocnią także rozwój turystyki i przyczynią się do promocji tożsamości transgranicznej i uczestnictwa kulturalnego mieszkańców. Poprzez analizy i badania stanowisk, przeprowadzanie archeologicznych wykopalisk, jak również zestawienie informacji na temat górnołużyckiego Związku Sześciu Miast oraz okresu wojen napoleońskich, a także późniejszą digitalizację i wizualizację wybranych znalezisk, projekt przyczynia się do ochrony, zachowania i lepszego zrozumienia dziedzictwa kulturowego na obszarze wsparcia.

Więcej…


Mieszkańcy, kultura i środowisko przyrodnicze Górnych Łużyc na przykładzie badań mikroregionu osadniczego Tormersdorf-Toporów

W ramach rozstrzygniętego w roku 2014 konkursu SONATA BIS 3 (finansowanie z NCN) zespół badawczy przy Katedrze Antropologii realizuje projekt pt. „Mieszkańcy, kultura i środowisko przyrodnicze Górnych Łużyc na przykładzie badań mikroregionu osadniczego Tormersdorf-Toporów”. Na realizację przyznano 1,2 mln. złotych.

Głównym celem badawczym projektu jest pełna, interdyscyplinarna analiza biologiczno-archeologiczna historycznej populacji lokalnej zamieszkującej nieistniejącą współcześnie wieś Prędocice. Badania pozwolą rozszerzyć wiedzę o regionie Górnych Łużyc, szczególnie dotyczącą osadnictwa pradziejowego i historycznego, zmian w strukturze i kondycji biologicznej populacji lokalnej oraz wpływu wojen na funkcjonowanie społeczności.

Monografia podsumowująca projekt dostępna jest online:

Szczurowski Jacek, Konczewski Paweł ( red. ): Tormersdorf–Toporów–Prędocice. Środowisko, mieszkańcy i kultura zanikłej wsi łużyckiej, Monografie – Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, vol. 221, 2019, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, ISBN 978-83-7717-320-6, 357 s., DOI:10.30825/1.11.2019 [PLIK .PDF]

Więcej…


Novo castro prope Tschirnen”. Uroczysko Nowoszów w Borach Dolnośląskich

W ramach rozstrzygniętego konkursu organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zespół badawczy przy Katedrze Antropologii realizuje we współpracy z Fundacją „Łużyce – wczoraj i dziś” projekt pt. „Novo castro prope Tschirnen”. Uroczysko Nowoszów w Borach Dolnośląskich”. Nasze prace są możliwe również dzięki wsparciu Lasów Państwowych (w szczególności Nadleśnictwa Ruszów oraz Świętoszów).

Głównym celem badań jest odnalezienie i rozpoznanie zanikłego kompleksu osadniczego – zamku (dworu obronnego?) i kuźnic żelaza lokowanych około roku 1366 przez księcia Bolka II z linii Piastów świdnicko-jaworskich, w najstarszych dokumentach figurujących pod nazwą Novo castro prope Tschirnen. Z ramienia Uniwersytetu Przyrodniczego projektem zarządza dr Paweł Konczewski. Prace, które rozpoczęły się na przełomie marca i kwietnia 2017 r., mają charakter nieinwazyjny i polegają przede wszystkim na prospekcji terenowej z wykorzystaniem odpowiedniej aparatury, analizie danych skaningu laserowego oraz wykonaniu przestrzennego modelu terenu. Dalsze prace kontynuowano w ostatnim tygodniu sierpnia 2017 r.

Więcej…


Puławy-Włostowice – wielokulturowe stanowisko z zachodniej Lubelszczyzny

Puławy-Włostowice – wielokulturowe stanowisko z zachodniej Lubelszczyzny” program Dziedzictwo kulturowe, priorytet Ochrona zabytków archeologicznych zadanie nr 4135/17,  dr Jacek Szczurowski – wykonawca dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach umowy nr 4135/17/FPK/NID, okres realizacji 2017-2018.



Pochówek mężczyzny z Siechnic jako przyczynek do studiów nad obrządkiem pogrzebowym kultury przeworskiej w młodszym okresie przedrzymskim

Pochówek mężczyzny z Siechnic jako przyczynek do studiów nad obrządkiem pogrzebowym kultury przeworskiej w młodszym okresie przedrzymskim„. Wysokość grantu: 14635 zł. Projekt jednoroczny (2017 r.) finansowany ze środków Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych UWr. dr Paweł Konczewski – wykonawca.