W piątek, 15 stycznia odbyła się XIV edycja Nocy Biologów. Jest to ogólnopolski festiwal naukowy, w ramach którego 21 ośrodków naukowych z Polski, promuje wiedzę biologiczną w przystępnej dla każdego formie.
W ramach wydarzenia, w Katedrze Antropologii odbyły się antropologiczne warsztaty anatomiczne, prowadzone przez dr Katarzynę Graję oraz studentki należące do SKN Antropologów Juvenis: Basię Borczyńską, Weronikę Tador, Olę Wilk, Zuzę Prus, Małgosię Mądrzyńską, Roksanę Matuszewską i Mariannę Gromek. Na warsztatach pojawili się zarówno uczniowie szkół: m.in. z Chrząstawy Wielkiej oraz ze szkoły EKOLA we Wrocławiu, jak i osoby prywatne, zainteresowane tematyką antropologiczną.
W ramach warsztatów uczestnicy mieli szansę poznać bliżej anatomię szkieletu ludzkiego, pracując na materiale kostnym, należącym do bazy dydaktycznej Katedry Antropologii. Pierwszym zadaniem, z którym musieli się zmierzyć uczestnicy, było ułożenie szkieletu w porządku anatomicznym. Oczywiście najwięcej trudności sprawiło odróżnienie kości i stóp, ale przy pomocy prowadzących udało się grupom ułożyć 4 szkielety.
Drugie zadanie warsztatowe polegało na próbie identyfikacji płci osobnika oraz wieku w chwili śmierci, na podstawie morfologii czaszek. Osoby biorące udział w warsztatach, najpierw poznały teorię dotyczącą różnic dymorficznych w budowie czaszek męskich i żeńskich oraz główne metody oceny wieku na podstawie czaszki, a następnie z niewielką pomocą wykonywali analizy samodzielnie.