Wycieczka do Zoo w Opolu – na tropie goryli

Dnia 14.01.2020 roku studenci trzeciego roku biologii człowieka pod opieką mgr Katarzyny Król udali się na wycieczkę do zoo w Opolu. Celem było poznanie różnych gatunków naczelnych, a szczególnie przyjrzenie się z bliska gorylom.

Z samego rana dziarskim krokiem doszliśmy pod budynek zoo, gdzie czekała na nas pani Anna Włodarczyk – pracownik działu hodowlanego opolskiego ogrodu. Zwiedzaliśmy wspólnie pawilony słuchając różnych ciekawostek z życia m.in. gibonów, goryli, a także lemurów katta. Udało nam się zobaczyć także porę karmienia goryli i rozpoznać ich preferencje kulinarne. Pani Anna przybliżyła nam charaktery poszczególnych osobników i opowiadała o ich behawiorze. Poznając ich zachowania, niejednokrotnie zdaliśmy sobie sprawę jak bardzo przypominają nam nas samych.

Pani Włodarczyk podzieliła się z nami swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem oraz porcją wesołych anegdot z życia zwierząt, za co jeszcze raz serdecznie dziękujemy! Po obejrzeniu sekcji naczelnych postanowiliśmy zwiedzić pozostałe części zoo. Udało nam się m. in.  zobaczyć trening medyczny uchatek kalifornijskich, a także zbadać teren z perspektywy susłów i nieświszczuków. Duże wrażenie wywarł również nowy pawilon – Kraina Bioróżnorodności, w której przechadzały się kolorowe ptaki, a bogata roślinność przenosiła na chwilę w sam środek dżungli.

Czy wiedzieliście, że goryle otrzymują butelki z różnym wypełnieniem (pokarmem) po to, by nauczyć je wydłubywać różne smakołyki, a przy tym pobudzić ich zmysły?  A może słyszeliście o tym, jak goryl wystraszył dzieci podczas wycieczki szkolnej? Czy wszystkie lemury noszą swoje młode w taki sam sposób? Czym wyróżnia się sajmiri, która ma za sobą pierwszą ciążę? Po co na wybiegach wari stoją koszyki? Na te i inne, ciekawe pytania znaleźliśmy odpowiedź w czasie wycieczki.

Daria Gromnicka, Katarzyna Król