Warsztaty „Anatomia dla Antropologów” na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie

W dniach 9-11 lutego br. dr Katarzyna Graja i mgr Katarzyna Biernacka wzięły udział w warsztatach realizowanych przez Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.

Pomysłodawczynią i organizatorką była dr hab. n. med. Iwona Teul z Katedry i Zakładu Anatomii Prawidłowej PUM w Szczecinie. Wydarzenie zorganizowane było w ramach obchodów 100-lecia Polskiego Towarzystwa Antropologicznego.

Pierwszy dzień warsztatów poświęcony był układowi mięśniowemu kończyn, głowy i szyi, klatki piersiowej, brzucha, miednicy oraz grzbietu. Drugiego dnia uczestnicy poznawali układ naczyniowy i nerwowy oraz analizowali budowę poszczególnych narządów. Zajęcia realizowane były na materiałach i preparatach prosektoryjnych.Po każdym bloku tematycznym prowadzący przygotowywali tzw. „szpilki” czyli formę zaliczenia, które doskonale znane jest studentom medycyny. Zadaniem kursanta było wówczas jak najdokładniejsze rozpoznanie struktury anatomicznej, w której umieszczono szpilkę.

Trzeciego dnia uczestnicy spotkali się w Centrum Symulacji Medycznej PUM gdzie na odpowiednim modelu, a później na sobie nawzajem uczono się techniki badania USG. Kursanci ćwiczyli również intubację na fantomach. Fascynującym doświadczeniem był pobyt w sali wirtualnej rzeczywistości. Korzystając z technologii VR można było podróżować po zakątkach ludzkiego organizmu – przechodzić przez struktury gałki ocznej, zajrzeć do żołądka czy analizować mechanizm pracy serca.

Były to pierwsze – ale nie ostatnie – warsztaty organizowane przez PUM w Szczecinie. W planach jednostki jest już organizacja kolejnych edycji wydarzenia. Serdecznie zachęcamy do udziału!