Badania zbiorowej mogiły ofiar Bitwy pod Kunowicami

W zeszły poniedziałek (25 marca) reprezentacja naszej Katedry oraz redakcji kwartalnika Archeologia Żywa wybrała się do Słubic w celu dokumentacji niesamowitego odkrycia – zbiorowej mogiły żołnierzy poległych w Bitwie pod Kunowicami. Pomogliśmy również ustalić liczbę ofiar oraz podjąć pierwszy ze szkieletów.

Człowiek szuka, ale czasem to odkrycia znajdą człowieka…. Od kilku lat nasi koledzy poszukiwali grobu masowego ofiar bitwy pod Kunowicami. Niedawno informowali o zakończeniu tych bezskutecznych starań. Tymczasem parę dni temu słubicka Policja skontaktowała się z nimi w celu konsultacji znaleziska szczątków ludzkich odkrytych w trakcie inwestycji budowlanej. Po przyjeździe na miejsce i rzuceniu okiem na obiekty metalowe znalezione przy szczątkach sprawa okazała się jednoznaczna – natrafiono na grób ofiar bitwy kunowickiej.

Całe szczęście, że inwestor wykazał się prawdziwie obywatelską postawą i nie zważając na wynikłe z tego opóźnienie zgłosił to unikatowe odkrycie. Na ten moment stwierdzono szczątki dwunastu osób, jednak ekshumacja trwa nadal i może dostarczyć kolejnych informacji.

W badaniań prócz nas bierze udział kierujący nimi Krzysztofa Socha, dr hab. Grzegorz Podruczny prof. UAM oraz wolontariusze, w tym z Sulęcińskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Historii „Denar” oraz ze Stowarzyszenia Historyczno – Kulturalnego „Tempelburg”.