Prymatologia w terenie – wycieczka do Zoo w Opolu

W dniu 17 czerwca 2023 roku studenci Biologii człowieka, członkowie Studenckiego Koła Naukowego Antropologów „Juvenis”, pod opieką mgr Katarzyny Biernackiej udali się na wycieczkę do Zoo w Opolu. Ze względu na bliskie pokrewieństwo Homo sapiens z innymi naczelnymi zamierzali zobaczyć i lepiej poznać gatunki, których nie ma we wrocławskim zoo.

Zapowiadał się ciepły i słoneczny dzień – w sam raz na wycieczkę do ogrodu zoologicznego. Prosto z dworca udaliśmy się do Zoo, a na miejscu powitała nas Pani Anna Włodarczyk, pracownik działu hodowlanego. Zaczęliśmy zwiedzanie przy pawilonie goryli nizinnych, gdzie w obecności jednego z trzech samców tego gatunku na wybiegu zewnętrznym słuchaliśmy o potrzebach goryli, ich zachowaniu oraz trudnościach w hodowli. Podczas pokazowego karmienia poznaliśmy także ciekawostkę na temat ich diety. Otóż, opolskie goryle do obiadu dostają także butelkę z napojem, który bardzo chętnie i szybko wypijają. Tajemniczym napojem jest nic innego jak domowy kompot bez cukru, który ma na celu uzupełnić niedobory witamin i minerałów oraz dodać odrobinę naturalnego cukru do diety zwierząt.

Następnie zatrzymywaliśmy się przy kolejnych wybiegach a Pani Anna dzieliła się swoją rozległą wiedzą m.in. o siamangach, gibonach, sajmiri i wari rudych. Resztę ogrodu zwiedziliśmy we własnym zakresie, chwaląc się wiedzą zdobytą na zajęciach z prymatologii. Tego dnia mieliśmy to szczęście, że wszystkie zwierzęta przebywały na zewnętrznych wybiegach i łatwo było je dojrzeć.

Dzień atrakcji uwieńczyliśmy obiadem i wyjściem na lody.

Kinga Gielarowska